Informacje dla kapłanów

Poniżej dostępne są najważniejsze informacje dla kapłanów - duszpasterzy. Tekst został przygotowany na potrzeby biuletynu informacyjnego przygotowanego w związku z tegorocznymi konferencjami rejonowymi.

 1. Informacje o wspólnocie

Istniejące od 2012 r. w naszej diecezji Bractwo Świętego Józefa nawiązuje do historycznej fraterni, która powstała w Jemielnicy 19 marca 1675 r. W XVIII i XIX w. pod wypływem różnych czynników historycznych działalność tej wspólnoty osłabła. 1 maja 2012 r. Biskup Opolski Andrzej Czaja, obserwując sytuację naszych rodzin i dostrzegając duchowe potrzeby naszych rodzin, zwłaszcza mężów i ojców, jak również chcąc dać mężczyznom konkretną możliwość formowania się, erygował „współczesne” Bractwo Świętego Józefa dla naszej diecezji adresowane do mężczyzn i młodzieńców, tak duchownych jak świeckich. Dziś Bractwo Świętego Józefa gromadzi 800 mężczyzn w różnym wieku – od 18 do 90 lat z ponad 120 parafii naszej diecezji i realizuje trzy podstawowe cele: modlitewny, formacyjny i apostolski.  

 1. Formacja

Członkom Bractwa Świętego Józefa proponuje się regularne inicjatywy formacyjne:

 • spotkania w rejonach: cztery razy w roku (jesienią, w Adwencie, w Wielkim Poście i wiosną) w czternastu rejonach diecezji (Jemielnica, Głogówek, Głubczyce, Nysa, Zawadzkie, Racibórz, Kędzierzyn, Jełowa, Krapkowice, Prudnik, Opole, Wrzoski, Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, Związek Harcerstwa Polskiego) odbywają się spotkania, na które składa się Eucharystia w intencji członków Bractwa, nabożeństwo związane z danym okresem liturgicznym, konferencja formacyjna oraz spotkanie braterskie; terminarz spotkań podawany jest systematycznie na stronie internetowej Bractwa oraz za pośrednictwem kurialnego komunikatu dla duszpasterzy;
 • rekolekcje: każdego roku odbywają się dwie serie rekolekcji, które rozpoczynają się w piątkowy wieczór i trwają do niedzielnego popołudnia; najbliższe edycje rekolekcji przewiduje się w następujących terminach i miejscach:
  1) w Diecezjalnym Ośrodku Wypoczynkowym „Rybak” w Głębinowie w dniach 16-18 listopada 2018 roku (zapisy od 1 października 2018 r. przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej);
  2) w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjno-Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Skowronek” w Głuchołazach w dniach 1-3 marca 2019 roku (zapisy od 1 grudnia 2018 r. za pośrednictwem strony internetowej);
 • spotkania ogólne w Jemielnicy: 
  1) dwa razy do roku Bractwo spotyka się z Biskupem Opolskim Andrzejem Czają w Jemielnicy:w ostatnią niedzielę października w Jemielnicy - najbliższe spotkanie odbędzie w niedzielę 28 października o g. 15.00 (nabożeństwo różańcowe, konferencja Księdza Biskupa, a następnie spotkanie braterskie połączone z wyborami Zarządu Kapituły Bractwa).
  2) 1maja w ramach Diecezjalnego Święta Rodziny – najbliższe odbędzie się w środę 1 maja 2019 r. (rozpoczęcie Mszą Świętą o godzinie 11.00).
 • pielgrzymki: każdego roku członkowie wspólnoty wraz z rodzinami zapraszani są na pielgrzymkę; w tym roku w związku z trwającym Rokiem Jubileuszowym w dwóch sanktuariach, 6 października Bractwo uda się wraz z Księdzem Biskupem do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz św. Anny w Oleśnie, a „po drodze” także do Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie (szczegółowy plan oraz informacja dotycząca zapisów i wyjazdu są dostępne na stronie internetowej).
 1. Audycja „Ze św. Józefem za pan brat”

Korzystając z gościnności Diecezjalnego Radia Doxa nasza wspólnota od trzech lat jest obecna na falach radiowych. Obecnie przygotowuje audycje 
„Ze świętym Józefem za pan brat” w każdą 3. sobotę miesiąca o godzinie 21.00, poprzedzoną modlitwą różańcową prowadzoną przez braci o godzinie 20.00. Audycja staje się okazję do krzewienia kultu świętego Józefa, dawania świadectwa wiary oraz przekazywania bieżących informacji.

 1. Rozwój wspólnoty

Aby wstąpić do wspólnoty zainteresowana osoba powinna wypełnić deklarację dostępną na stronie internetowej bądź w kancelarii parafialnej. Po wpisaniu najważniejszych danych (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) deklarację kandydat przedstawia proboszczowi swojej parafii. Księży Proboszczów prosimy o przekazanie deklaracji listownie lub osobiście do kurii. Przyjęcia do Bractwa dokonuje Ksiądz Biskup na spotkaniach ogólnych: najbliższe nastąpią 28 października 2018 r. (zgłoszenia do 20 października 2018 r.) lub 1 maja 2019 (zgłoszenia do 20 kwietnia 2019 r.).

Drogich Księży prosimy także o pomoc w promowaniu Bractwa poprzez skierowanie do mężczyzn słowa pasterskiej zachęty. Zachęcamy też Księży, aby dołączyli do naszej wspólnoty, w której kilkudziesięciu współbraci kapłanów już szuka w świętym Józefie wzoru do naśladowania i wielkiego orędownika.

Istnieje też możliwość zorganizowania w parafii spotkania promującego Bractwa, co czynimy zazwyczaj w czasie niedzielnych kazań, okolicznościowych spotkań z okazji wspomnienie św. Józefa czy św. Szczepana i innych okazji. Dysponujemy także folderami, płytami z pieśniami o św. Józefie, kalendarzami i modlitewnikami Bractwa, które możemy przekazać do parafii.

 1. Kontakt

We wszystkich sprawach związanych z Bractwem informacją i pomocą służą:

 • Waldemar Musioł, ul. Katedralna 1, 45-007 Opole, tel. 882 066 166, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Paweł Chyla, Plac Farny 2, 48-200 Prudnik, tel. 693 431 613, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji dostępnych jest na naszej stronie internetowej: www.bractwoswietegojozefa.pl oraz na profilu Facebook: www.facebook.com/bractwoswietegojozefa