Informacja dla duszpasterzy

NA ROK 2020/2021

 1. Informacje o wspólnocie Wspólnota

Bractwa św. Józefa już na stałe wpisała się w rzeczywistość i przestrzeń Kościoła Opolskiego. Bracia św. Józefa angażują się w życie ponad 130 parafii, a także aktywnie uczestniczą w wielu diecezjalnych uroczystościach. Członkowie wspólnoty są rozpoznawali za pomocą pocztów sztandarowych oraz brackich strojów, którymi są długie brązowe peleryny z logiem grupy. Obecnie wspólnota liczy ponad 850 mężczyzn w różnym wieku, a do tego grona należy doliczyć także grupę sympatyków i kandydatów. Wszystkim przyświeca ten sam cel, którym jest naśladowanie św. Józefa poprzez stałą formację, modlitwę za jego wstawiennictwem oraz angażowanie się w życie Kościoła.

 

 1. Plan formacyjny Po zawieszeniu (spowodowanym epidemia koronawirusa) spotkań formacyjnych i innych inicjatyw, planujemy organizację poniższych wydarzeń, dostosowując je do dynamicznej sytuacji epidemiologicznej, jak również udział w diecezjalnych uroczystościach:
 • Spotkania w rejonach. Powracamy do spotkań formacyjnych, które mają miejsce 4 razy w roku (jesienią, w Adwencie, w Wielkim Poście i wiosną) w czternastu rejonach diecezji (Jemielnica, Głogówek, Głubczyce, Nysa, Zawadzkie, Racibórz, Kędzierzyn, Jełowa, Krapkowice, Prudnik, Opole, Wrzoski, Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, Związek Harcerstwa Polskiego). Na każdorazowe spotkanie składa się Eucharystia w intencji członków Bractwa (żyjących i zmarłych), nabożeństwo związane z danym okresem liturgicznym, konferencja formacyjna (według tematyki podpowiedzianej przez Księdza Biskupa) oraz spotkanie braterskie. Terminarz spotkań podawany jest systematycznie na stronie internetowej Bractwa oraz za pośrednictwem kurialnego komunikatu dla duszpasterzy. Przy tej okazji dziękujemy Księżom, którzy goszczą Bractwo Świętego Józefa w swoich parafiach członków Bractwa na spotkaniach formacyjnych. Jednocześnie zachęcamy kolejnych duszpasterzy do organizowania spotkań w swoich parafiach, gdyż jak pokazuje praktyka, spotkanie takie staje się doskonałą formą promocji Bractwa w parafii.
 • Rekolekcje. Każdego roku odbywają się dwie serie rekolekcji, które rozpoczynają się w piątkowy wieczór i trwają do niedzielnego popołudnia. Najbliższe edycje rekolekcji przewiduje się w następujących terminach i miejscach: – w Diecezjalnym Ośrodku Wypoczynkowym „Rybak” w Głębinowie w dniach 27–29 listopada 2020 r. (zapisy od 15 października 2020 r. przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej). W czasie rekolekcji kontynuować będziemy tematykę przeżywania Eucharystii; – w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjno-Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Skowronek” w Głuchołazach w dniach 29–31 stycznia 2021 r. (zapisy od 15 grudnia 2020 r. za pośrednictwem strony internetowej).
 • Spotkania ogólne w Jemielnicy. Dwa razy do roku Bractwo spotyka się z biskupem opolskim Andrzejem Czają w Jemielnicy:

– w ostatnią niedzielę października – najbliższe spotkanie odbędzie w niedzielę 25 października 2020 r. o g. 15.00 (nabożeństwo różańcowe, konferencja Księdza Biskupa, przyjęcie nowych członków, a następnie spotkanie braterskie połączone z wyborami zarządu Bractwa oraz promocja nowego kalendarza Bractwa, który przedstawiać będzie wizerunku św. Józefa z kolejnych świątyń diecezji opolskiej).

– 1 maja – w ramach Diecezjalnego Święta Rodziny. Najbliższe odbędzie się w sobotę 1 maja 2021 r. (rozpoczęcie Mszą Świętą o godzinie 11.00). Następnie Jarmark Cysterski, a o godzinie 14.30 nabożeństwo popołudniowe i spotkanie Bractwa z Księdzem Biskupem.

 • Spotkanie Bożonarodzeniowe. Najnowszą inicjatywą naszej wspólnoty jest spotkanie kolędowe w Niedzielę Świętej Rodziny w Opolu-Szczepanowicach. W tym roku odbędzie się ono 27 grudnia o godzinie 16.00. W programie Msza św. z homilią, konferencja formacyjna, a następnie braterskie spotkanie i wspólne kolędowanie w „opolskim Betlejem” na placu plebanijnym.
 • Spotkania Kapituły Bractwa. W kończącej się kadencji kapituły Bractwa św. Józefa odbędzie się jeszcze jedno spotkanie organizacyjne, które będzie miało miejsce 16 września w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. Rozpocznie się Mszą św. o godzinie 18.00. O kolejnych poinformujemy już po spotkaniach rejonowych.
 • Pielgrzymki:

– Pielgrzymka Bractwa św. Józefa. Każdego roku członkowie wspólnoty wraz z rodzinami zapraszani są na jednodniową pielgrzymkę autokarową; najbliższym czasie – w związku z epidemią – nie planujemy wspólnego wyjazdu 67 autokarem. Chcemy jednak (po wyniesieniu na ołtarze bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego) zaprosić członków Bractwa do Prudnika-Lasu na pielgrzymkę z indywidualnym dojazdem. Spotkanie w sanktuarium św. Józefa oraz w miejscu tak bardzo związanym z osobą Prymasa Tysiąclecia będzie okazją do wspólnego przeżycia dnia skupienia i dziękczynienia za beatyfikację. Termin spotkania uzależniony jest od daty beatyfikacji.

– Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców. Wzorem ubiegłych lat zapraszamy członków Bractwa św. Józefa do udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców na Górę św. Anny. Odbędzie się ona w ostatnią niedzielę czerwca – 27 czerwca 2021 r.

– Pielgrzymka do Kalisza. 8 grudnia minie 150 lat od ogłoszenia przez papieża Piusa IX św. Józefa patronem Kościoła. W tym roku w Narodowym Sanktuarium św. Józefa, planowane jest zawierzenie temu świętemu Naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. Wydarzenie, które miało mieć miejsce 2 lipca, jednak decyzją administratora apostolskiego diecezji kaliskiej abp. Grzegorza Rysia, zostało przesunięte na termin późniejszy. Jako wspólnota Bractwa św. Józefa będziemy chcieli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

 • Męski Różaniec. Podobnie jak w roku ubiegłym, zapraszamy do udziału w Męskim Różańcu w Opolu, który odbywa się w I soboty miesiąca. Rozpoczyna się Eucharystią w opolskiej katedrze o godzinie 8.00, a następnie (przy śpiewie pieśni i litanii) uczestnicy procesyjnie przechodzą na schody przy kościele „na Górce”, aby tam odmówić różaniec, rozważając kolejne tajemnice. Następne spotkania będą miały miejsce: 5 września, 3 października oraz 7 listopada.
 1. Obecność w Radiu Doxa

Korzystając z wieloletniej gościnności diecezjalnego Radia Doxa, nasza wspólnota jest obecna na falach radiowych:

 • Audycja „Ze świętym Józefem za pan brat” będzie emitowana w każdą 3.sobotę miesiąca o godzinie 20.00, a po niej modlitwa różańcowa prowadzoną przez braci o godzinie 21.00. Audycja staje się okazją do krzewienia kultu św. Józefa, dawania świadectwa wiary oraz przekazywania bieżących informacji. Zachęcamy do współtworzenia audycji poprzez dzwonienie do studia, udział w konkurach ogłaszanych w czasie programu, a także osobisty udział w audycji.
 • Modlitwa różańcowa. Od 31 sierpnia do 6 września br. członkowie Bractwa św. Józefa będą prowadzili modlitwę różańcową o godzinie 21.00 (od poniedziałku do piątku) lub o godzinie 20.00 (w sobotę i w niedzielę). Następnie planujemy podjąć modlitwę różańcową w wybrane środy miesiąca o godzinie 21.00, o terminach których będziemy informować na bieżąco. Bractwo Świętego Józefa
 1. Przyjęcia do wspólnoty Serdecznie zachęcamy do wstąpienia do naszej wspólnoty, tym bardziej, że 1 maja, w związku z epidemią, nie odbyło się przyjęcie nowych członków. Przypominamy, że aby wstąpić do wspólnoty zainteresowana osoba powinna wypełnić deklarację dostępną na stronie internetowej bądź w kancelarii parafialnej. Po wpisaniu najważniejszych danych (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) kandydat przedstawia deklarację proboszczowi swojej parafii. Księży proboszczów prosimy o przekazanie deklaracji listownie lub osobiście do kurii. Przyjęcia do Bractwa dokonuje Ksiądz Biskup na spotkaniach ogólnych: najbliższe nastąpią 25 października 2020 r. (zgłoszenia do 16 października 2020 r.) lub 1 maja 2021 (zgłoszenia do 20 kwietnia 2021 r.). Drogich Księży prosimy także o pomoc w promowaniu Bractwa poprzez skierowanie do mężczyzn słowa pasterskiej zachęty. Zachęcamy też Księży, aby dołączyli do naszej wspólnoty, w której kilkudziesięciu współbraci kapłanów już szuka w świętym Józefie wzoru do naśladowania i wielkiego orędownika. Istnieje też możliwość zorganizowania w parafii spotkania promującego Bractwo, co czynimy zazwyczaj w czasie niedzielnych kazań, okolicznościowych spotkań z okazji wspomnień św. Józefa czy św. Szczepana i innych okazji. Dysponujemy także folderami, płytami z pieśniami o św. Józefie, kalendarzami i modlitewnikami Bractwa, które możemy przekazać do parafii.
 2. Plany na przyszłość Jeśli Bóg pozwoli, w najbliższym czasie nasza Wspólnota zmierzy się z następującymi przedsięwzięciami:
 • Wybory Kapituły Bractwa św. Józefa. Jesienią kończy się dwuletnia kadencja obecnej Kapituły Bractwa. Stąd w czasie jesiennych spotkań odbędą się wybory delegatów rejonowych oraz kandydatów do Zarządu. Następnie w trakcie spotkania ogólnego, w Jemielnicy, w dniu 25 października odbędą się wybory nowego Zarządu. Nowa Kapituła będzie wybrana na lata 2020–2022.
 • Peregrynacja obrazu św. Józefa. W związku z epidemią odłożyliśmy w czasie peregrynację obrazu św. Józefa po parafiach i rodzinach Bractwa św. Józefa. Planujemy wrócić do inicjatywy na wiosnę 2021 r. Peregrynacja będzie się rozpoczynać w parafii, a następnie w rodzinach chętnych członków Bractwa. Peregrynacja będzie odbywała się w kolejnych rejonach: Jemielnica – Krapkowice – Kędzierzyn – Racibórz – Głubczyce – Głogówek – Prudnik – Nysa – Opole (Wrzoski) – Opole (Szczepanowice) – Jełowa – Zawadzkie. Peregrynować będzie kopia obrazu św. Józefa znajdującego się w Jemielnicy. Celem jest: rozwój kultu św. Józefa, stworzenie okazji do wspólnej modlitwy, integracja i kształtowanie Bractwa, promocja wspólnoty, jak również ma stanowić okazję do świadectwa wiary. Szczegółowe informacje będą podane w stosowym czasie.
 • Spotkanie kapłanów należących do Bractwa. Do harmonogramu spotkań wciągu roku chcemy dodać spotkanie formacyjno-braterskie dla kapłanów należących do Bractwa św. Józefa. Ufamy, że takie spotkania staną się okazją do wspólnej modlitwy, duchowej formacji oraz spotkania w gronie współbraci kapłanów. Pierwsze takie spotkanie planujemy w połowie listopada.
 • Kalendarz Bractwa św. Józefa. Wzorem ubiegłych lat chcemy kontynuować wydawanie kalendarzy Bractwa. Kalendarz na rok 2021 będzie przedstawiał kolejne wizerunki św. Józefa z różnych zakątków naszej diecezji.
 • Stroje i sztandary Bractwa. Wciąż rozprowadzamy stroje Bractwa św. Józefa, którymi są długie brązowe peleryny z logiem naszej wspólnoty. Obecnie ponad 200 Braci posiada swoje stroje. Kontynuujemy także szycie sztandarów dla kolejnych wspólnot. Obecnie, oprócz sztandaru głównego w Jemielnicy, swoje rejonowe sztandary posiadają rejony: Nysa, Krapkowice, Opole-Szczepanowice, Opole-Wrzoski, Zawadzkie, Kędzierzyn-Koźle.
 • Księga świadectw. Przygotowując się do 10-lecia istnienia Bractwa św. Józefa, planujemy przygotować i wydać księgę świadectw działania naszego patrona w życiu członków Bractwa i ich rodzin.