ŚWIĘTO RODZINY W JEMIELNICY - VII ROCZNICA POWSTANIA - 1 MAJA 2019

1 maja 2019 roku minęło 7 lat od momentu erygowania Bractwa św. Józefa w Jemielnicy przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję.

W piękny i słoneczny dzień liturgicznego wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika, do Jemielnicy na VIIII Jarmark Cysterski oraz VIII Święto Rodziny przybyło wyjątkowo dużo diecezjan, w tym wielu Braci św. Józefa.

Warto wspomnieć, że dzień wcześniej, swoje spotkanie „u św. Józefa” miała młodzież z całej diecezji. Spotkanie przygotowało Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży, a poświęcone było dokumentowi autorstwa papieża Franciszka „Chrystus Vivit”.

Tegoroczne Święto Rodziny zbiegło się z Kapłańskim Emaus, które rozpoczęło się o godzinie 10.00 w kościele Wszystkich Świętych. Konferencję formacyjną dla kapłanów wygłosił Ksiądz Biskup Andrzej Czaja, wskazując jak wiele pięknych dzieł dokonuje się w naszej diecezji, a często tego nie zauważamy.

Centralnym punktem naszego spotkania była Eucharystia, która poprzedziła procesja z kościoła pw. Wszystkich Świętych. W homilii bp Andrzej Czaja gorąco apelował do zebranych o troskę o własne życie duchowe. - Rozwój duchowy to jest najważniejszy rozwój! Tak dzisiaj bywa zaniedbywany. Chodzi też o to, żebyśmy bardzo się troszczyli o wychowanie religijne naszych dzieci i wnuków. Aby nie zostało zmarnowane to, co jest nam dane - życie Boże! - podkreślał biskup opolski, zapraszając panie do wstępowania do Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego.

W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił sztandary Bractwa, dla rejonu Nysa i Krapkowice.

Po Eucharystii przyszedł czas na wspólne braterskie oraz rodzinne spotkania. Gmina Jemielnica przygotowała wiele atrakcji w ramach VII Jarmarku Cysterskiego, m.in. „Bieg po dyszkę”, czyli rodzinną sztafetę wokół pocysterskiego stawu, a także pokazy rzemiosła dawnego – kowalstwa i garncarstwa, walki z rycerzami dla amatorów, turniej łuczniczy, turniej rycerski o miecz wójta gminy Jemielnica, pokazy potyczek oddziałów rycerskich, turniej walk barbarzyńców i wiele innych.

Po południu odbyło się nabożeństwo majowe, a po nim spotkanie dla członków naszego Bractwa z Księdzem Biskupem Ordynariuszem. Oprócz przyjęcia nowych członków (jest nas już 832, a 1 maja 2019 przyjęliśmy 21 mężczyzn z 19 parafii), Ksiądz Biskup skierował słowo do Braci, dziękował im za troskę o własny rozwój duchowy i zaangażowanie w życie parafialne. – Trzeba, żebyście byli strażakami w czasie wypalającego się chrześcijaństwa – mówił biskup, nawiązując do obrazu płonącej katedry Notre Dame.  Bp Czaja zwracał uwagę na to, że choć Kościół przeżywa bardzo trudny okres, to z krwi licznych współczesnych chrześcijańskich męczenników zrodzi się lepsza przyszłość, narodzą się nowi chrześcijanie. Kazanie zostało zakończone gromkimi brawami zgromadzonych wiernych.

Galeria zdjęć (dzięki uprzejmości pana Andrzeja Nowaka)