Pielgrzymka Mężczyzn na Górę Świętej Anny 24 czerwca 2012 r.

Wieloletnim zwyczajem, w ostatnią niedzielę czerwca, na Górę św. Anny, na swoją doroczną pielgrzymkę przybyli licznie młodzieńcy i mężczyźni. Mszy św. w wypełnionej grocie lurdzkiej przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Razem z nim celebrowali ją księża wyświęceni w tym roku w diecezji gliwickiej i opolskiej. W kazaniu wygłoszonym przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję zgromadzeni usłyszeli m.in.: „Kiedy zostawiamy modlitwę, życie duchowe, zasady życia chrześcijańskiego - słabo budujemy Kościół. A kto, jak nie mężczyzna, ma sprawić, by Kościół stawał się domem. Po to, by mężczyznom ułatwić zadomowienie się w nim reaktywujemy Bractwo św. Józefa”.

Po zakończeniu mszy św. mężczyźni mieli okazję złożyć deklaracje kandydata do Bractwa. Złożyło je około stu chętnych, a stu kolejnych wzięło puste deklaracje z zamiarem ich wypełnienia. Za pośrednictwem księży proboszczów stale napływają też do Kurii Diecezjalnej deklaracje złożone w kancelariach parafialnych.

Ksiądz Biskup na Górze św. Anny także wyznaczył kandydatom do Bractwa pierwsze zadania modlitewne i apostolskie. Zaprosił do modlitewnego uczczenia św. Józefa w każdą środę poprzez odmówienie Litanii do św. Józefa lub 4. tajemnicy radosnej Różańca św. oraz do zaangażowania się w promowanie idei Bractwa i pozyskanie do niego nowych członków.